Infrastruktūros naudojimas
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo ir išvalymo objektai eksploatuojami Simno, Miroslavo, Krokialaukio, Alytaus, Butrimonių, Alovės, Daugų, Nemunaičio, Pivašiūnų, Punios ir Raitininkų seniūnijose, Simno bei Daugų miestuose.
„Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Alytaus raj. (Krokialaukyje)“
Pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto ,,Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir pritaikymas prie klimato kaitos“ 05.3.2.-APVA-R-014 priemonę „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra, įmonių valdymo tobulinimas“ įmonė dalyvavo 1 projekte.
Projektas pradėtas vykdyti 2018 m. vasario 15 d., pasirašius finansavimo sutartį Nr. 05.3.2.-APVA-R-014-11-0005 „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Alytaus raj. (Krokialaukyje)“ dėl dalinio finansavimo iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Numatyta projekto vertė 4 034 415,30 Eur, iš jų ES struktūrinės paramos fondo (Sanglaudos fondo) lėšos – 2 072 751,74 Eur. 2018 m. sausio 22 d. pasirašė sutartį Nr. 1S-8B dėl 606 000,00 Eur paskolos su LR Finansų ministerija. Šiai paskola suteikta Alytaus rajono savivaldybės garantija iki 2040 m. spalio 4 d.
Alytaus rajono Krokialaukio miestelio gyventojai neturėjo galimybės naudotis viešai teikiamomis centralizuotomis nuotekų tvarkymo paslaugomis ir tik dalis (apie 40 proc. ) naudojosi centralizuotomis vandens tiekimo paslaugomis, kadangi nuotekų tinklų sistema nebuvo išvystyta, o vandentiekio išvystyta tik dalyje miestelio. Gyventojai naudojosi vietinėmis nuotekų tvarkymo sistemomis (įsirengę nuotekų kaupimo – išgriebimo talpas), taip pat vartojo gręžinių ar šachtinių šulinių vandenį, kuris dažnais atvejais nėra saugus, nes neatitinka vandens higienos normos reikalavimų ( HN 24:2003). Projekto metu Krokialaukio miestelyje paklojus 2,67 km naujų vandens tiekimo ir 9,79 km nuotekų surinkimo tinklų užtikrinamas nepertraukiamų švaraus kokybiško geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumą. Vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklai ir siurblinė yra požeminiai. Aplinkos oro ir taršos tinklų statybos ir eksploatacijos metu nėra. Planuojama aptarnauti apie 90 proc. gyventojų.
Pastatyta nuotekų valykla, kurią sudaro technologinis pastatas, srauto paskirstymo šulinys, mėginių paėmimo šulinys, debito apskaitos šulinys, nuotekų ir vandentiekio tinklai. Teritorija aptverta nauja pintos vielos tinklo 1,80 m aukščio tvora. Tvoros susikirtimo vietoje su įvažiavimo keliu įrengti dvivėriai vartai. Laisvas pravažiavimo plotis 4,0 m. Šiuo metu Krokialaukio miestelyje yra 171 įmonės ir abonentai, kurie naudojasi vandens tiekimo paslauga. Nuotekų paslauga neteikiama, kadangi nuotekų tinklų sistema nėra išvystyta. Pastačius naujus nuotekų valymo įrenginius ir paklojus tinklus bus galimybė prisijunti 411 naujų gyventojų, rekonstravus vandens gerinimo įrenginius ir įvykdžius vandentiekio tinklų plėtrą prie tinklų prisijungs 90 naujų gyventojų.
Projekto įgyvendinimo metu Krokialaukyje pastatyti vandens gerinimo įrenginiai, kurie tiekia pagerintą vandenį 450 gyventojų.
2023 m. vykdyta naujų valymo įrenginių statyba Simne. Esami Simno valymo įrenginiai neužtikrino išvalymo kokybės iki nustatytų parametrų, ypač lietaus metu. Be to, išvalytos nuotekos buvo išleidžiamos į Simno ežerą, kas neatitinka šios dienos aplinkosauginių reikalavimų. Alytaus raj. Simno miestelis nuotekų valymo įrenginius nuomojosi iš UAB ,,Alytaus melioracija“. Už įrenginių nuomą per metus sumokėdavome 3,6 tūkst. Eur, nors nuotekų valymo įrenginiai buvo seni, fiziškai susidėvėję. Jie tinkamai neišvalė surinktų nuotekų, nepasiekė reikalavimų atitinkamiems rodikliams. Dėl šios priežasties buvo daroma žala aplinkai ir įmonė sumokėdavo didesnius mokesčius už aplinkos taršą. Įgyvendinus projektą buvo pagerinta viešai tiekiamų centralizuotų nuotekų tvarkymo paslaugų kokybė; užtikrintas gyvenamosios aplinkos taršos mažinimas ir saugumo didinimas ir pasiektas projekto tikslas – suteikti galimybes Alytaus rajono gyventojams prisijungti prie centralizuotos vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemos, gauti kokybiškas vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas bei padidinti vandens teikimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumą ir sistemos efektyvumą. Projekto dėka pastačius naujus Simno miesto nuotekų valymo įrenginius pagerintos nuotekų valymo paslaugos teikiamos 1212 gyventojams.
„Simno miesto naujų nuotekų tinklų statyba“
Simno miestelyje 2021 m. vykdytas projektas ,,Simno miesto naujų nuotekų tinklų statyba“. Pagal projektą paklota 0,918 km nuotekų vamzdynas ir pastatyta nauja nuotekų siurblinė. Šie tinklai nutiesti vietoje senų, kurie yra susidėvėję, vietose sulūžę ir pralaidūs.
Alytaus rajono gyventojams tiekiamas geriamasis vanduo tik sąlyginai atitinka higienos normų reikalavimus. Išgaunamame požeminiame vandenyje viršijamos indikatorinės geležies ir amonio rodiklių koncentracijos. Vandens gerinimo įrenginių stoka Alytaus r. gyvenvietėse, kuriose geriamojo vandens kokybė neatitinka nustatytų higienos normos HN24:2003 reikalavimų lėmė naujų vandens gerinimo įrenginių statybą, kas padidintų geriamojo vandens tiekimo paslaugų prieinamumą, pagerintų jų kokybę bei apsaugotų aplinką nuo žalingo poveikio. 2021 m. Alytaus rajono savivaldybė skyrė finansavimą Simno, Angininkų, Pivašiūnų, Kedonių gyvenviečių vandens gerinimo įrenginių statybai. Projektais siekiama patenkinti tikslinių grupių poreikius ir išspręsti geriamojo vandens kokybės problemas.
Siekiant mažinti aplinkos taršą gauta dotacija Alytaus rajono savivaldybės Užupių, Kančėnų, gyvenvietėse. Projekto tikslas – padidinti teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kokybę Alytaus rajono gyventojams, užtikrinant, kad išleidžiamose nuotekose vidutinės metinės teršalų koncentracijos atitiktų Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme ir poįstatyminiuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus ir konkrečias bendrovei nustatytas nuotekų išleidimo sąlygas, kurios yra įmonėms. Užupių gyvenvietėje rekonstruoti įrengimai, likusi tik teisinė registracija. Kančėnų gyvenvietėje esantys valymo įrengimai, nėra efektyvūs. Sumažėjus vandens suvartojimui – sumažėjo nuotekų kiekis. Valymo įrenginių projektinis pajėgumas tampa neišnaudojamas, per didelis. Valymo procese sunaudojami dideli kiekiai elektros energijos, valymo įrenginiai tampa neekonomiški, techniškai netobuli. Vietoje jų statomi nauji.
Pagal Alytaus rajono savivaldybės 2020-2022 m. strateginio veiklos plano 6 programos ,,Rajono infrastruktūros objektų ir būsto priežiūra, modernizavimas ir plėtra“ 1 tikslo ,,Gerinti gyvenimo kokybę seniūnijose, kuriant sveiką, saugią ir švarią aplinką. Pagal finansines galimybes rūpintis seniūnijai priskirtų gyvenamųjų vietovių plėtra“ ir 6 uždavinio ,,Atnaujinti ir plėtoti vandens ir nuotekų tinklus“ 2020-2022 m. skyrė 2 241 tūkst. Eur.
2023 m. Alytaus rajono savivaldybės lėšomis sutvarkyti vandens gerinimo įrenginiai Pivašiūnų, Vankiškių, Makniūnų, Nemunaičio, Ąžuolinių, Geištarų, Luksnėnų ir Miroslavo kaimuose.
Vykdomas turimo ilgalaikio turto atnaujinimas: vandens ir nuotekų tinklų remontas, savalaikis avarijų ir gedimų šalinimas, vandens ir nuotekų valymo įrengimų atnaujinimas.
„Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Alytaus rajone (Dauguose)“
Įvykdytas investicinis projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Alytaus rajone (Dauguose)“, finansuojamas Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinės paramos lėšomis, kad padidinti vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo paslaugų prieinamumą Alytaus rajone. Projektas pradėtas įgyvendinti 2010 metų birželio mėn. 4 d. ir baigtas 2015m. Projektas įvykdytas ES struktūrinių fondų, Valstybės biudžeto ir įmonės lėšomis bendra vertė – 13,00 mln. Litų. Pagal projektą rekonstruota Daugų nuotekų valykla, pastatyta šešios nuotekų siurblinės, naujai paklota 7,4 km nuotekų ir 7,0 vandentiekio tinklų.